ماه رمضان ماه خود سازی

خودسازى از خودشناسى آغاز مى‏شود. نخست ‏باید خود را شناخت تا بتوان خود را ساخت، چرا که با خودشناسى، خداشناسى ‏تحقق مى‏یابد و اگر خدا را شناختیم، خود را ساخته‏ایم.

در آغاز باید دید چرا پدید آمده‏ایم؟ و هدف از پیدایش و خلقت ما چیست؟ خداوند در قرآن کریم تصریح کرده ‏است که:« و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون، من جن و انس را نیافریدم، جز براى این‏ که عبادت کنند.»

در تفاسیر زیادى «لیعبدون‏» به معناى «لیعرفون‏» آمده‏است، یعنى هدف از خلقت ‏شناخت است وگرنه عبادت فقط نماز و روزه و در سجاده نشستن و خدا را نیایش کردن‏ نیست. نماز و روزه و ...، شعبه‏اى ازعبادت است که عبادت اجتماعى اهمیتش‏ کم‏تر از آنها نیست ، زیرا درآن جا انسان فقط به خود

دراین ماه خودسازى، درهاى بهشت ‏بر روى مومنان گشوده مى‏شود و درهاى جهنم بسته‏ مى‏شود، نباید کارى کرد که در اثر آن کار، درهاى بهشت ‏بر رویمان بسته و درهاى ‏دوزخ گشوده شود.

در این ماه پربرکت چنان که از روایات استفاده مى شود بهشت را زینت مى‏دهند و پاداش کارهاى خیر و عبادت ها و راز و نیازها دو برابر مى‏گردد.

رسول خدا صلى الله علیه و آله وسلم فرمود: «شهر رمضان شهرالله عز و جل و هو شهر یضاعف الله فیه الحسنات و یمحو فیه السیئات، و هو شهر البرکة، و هو شهرالانابة، و هو شهر التوبة، و هو شهرالمغفرة ، و هو شهرالعتق من النار و الفوز بالجنة.

الا فاجتنبوا فیه کل حرام و اکثروا فیه من تلاوة القرآن و سلوا فیه حوائجکم واشتغلوا فیه بذکر ربکم و لا یکونن شهر رمضان عندکم کغیره من الشهور فان له ‏عندالله حرمه و فضلا على سائر الشهور، ولا یکونن شهر رمضان، یوم صومکم کیوم ‏فطرکم .‏» (2)

ماه رمضان، ماه خداى عزوجل است که در آن پاداش کارهاى نیک دو برابر مى‏شود و گناهان زدوده مى‏شود.

ماه رمضان، ماه برکت و افزایش است.

ماه رمضان، ماه بازگشت و انابه است.

ماه رمضان، ماه توبه است.

ماه رمضان، ماه آمرزش گناهان و مغفرت است.

ماه رمضان، ماه آزادى و رهایى از جهنم و دستیابى به بهشت است.

 

/ 25 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سایه سپید

سلام صاب خونه من آپیدم دو تا شعر....یکی از مشیری عزیز و یکی هم مریم حیدر زاده...دوس داشتی تشریف بیار

شقایق

سلام ضمن آرزوی قبولی طاعات وعبادات شما ؛ از جملات بسیار زیبایی که در قسمت نظرات نوشتید , ممنونم التماس دعا

سلام دوست عزیز متاسفم! بدلایلی شاید نه چندان مهم ترجیح دادم دو مطلب اخیر که در وبلاگم زده بودم حذف کنم. عذرخواهی بنده رو بپذیرید ازاینکه نظر شما حذف شد. شعری که در لوگوی وبلاگتون زدید از زنده یاد (حسین) پژمان بختیاری است. در کنج دلم عشق کسی خانه ندارد-کس جای در این خانه ویرانه ندارد دل را به کف هرکه نهم بازپس آرد-کس تاب نگهداری دیوانه ندارد در بزم جهان جز دل حسرت کش ما نیست-آن شمع که می سوزد و پروانه ندارد دل خانه عشقست، خدا را به که گویم-کارایشی از عشق، کس این خانه ندارد درانجمن عقل فروشان ننهم پای-دیوانه سر صحبت فرزانه ندارد تا چند کنی قصه اسکندر و دارا-ده روزه عمر این همه افسانه ندارد دو بیت اول تو ذهنم بودم و دوبیت آخر رو دیده بودم ولی اسم شاعر تو ذهنم نمی اومد گشتم و پیدا کردم اما در مورد مطلب اخیرتون تصمیم گرفتم مطالبی درهمون وب بزنم به امید دیدار

عسلی

سلام داداش محمد عزیزم خوبی ؟ ممنون که پیشم میای با دیدن نظراتت تا آسمونا پرواز میکنم[فرشته] نماز و روزه هات قبول حق باشه ازت میخامن سر سجده ی عشق و سر سفره ی افطار خیلی دعا کنی مشکلی دارم که فقط با دعا حل میشه حتما دعام کن حتما خیلی محتاجم خیلی خداجونم کوچکم با قطره بودن راهی ام کن سوی دریا بازم بیا[قلب]

☆پرستو☆

سلام دوست گلم مرسی از این که لینکم کردی خیلی ببخشید که دیر سر زدم منم لینکت میکنم حتما [ماچ]فعلا بای آپ نازی بود [گل]

دختر و پسرا

سلام قبلا هم آمده بودم انگار هنور به روز نکردین؟ یه سوال دارم چه جوری میشه شناخت استعدادها و توانمندی ها رو تو ماه رمضان شروع کرد؟ با چه روشی بهتر چواب میده؟

AZAR

سلام [لبخند][گل] عشقم کشیده قافیه ها را رها کنم یک ساختار تازه خودم "اخترا" کنم! به روز

پرستو

سهلام ببخشید دیر سر زدم مرسی می سری [ماچ]